top of page
Uczestniczki i uczestnicy obozu Innovation Camp by STARTER 2022

przeżyjmy to jeszcze raz!
Innovation Camp by STARTER 2022

Za nami najbardziej niesamowita przygoda lata 2022:
30 uczestników i uczestniczek w wieku 15–19 lat
5 dni wytężonej pracy, zabawy i szaleństwa
6h wizyt studyjnych u 4 firm i instytucji miejskich
13h warsztatów z praktykami biznesu i edukacji przedsiębiorczej
ponad 12h innovatonu
5 wyzwań, 5 zespołów projektowych, 5 innowacji
miliony pomysłów, setki materiałów, dziesiątki elementów...
1 człowiek z kartonu.
Tabliczka głosiła: „na tym obozie rodzą się innowacje”
_MG_3605.jpg
Tabliczka nie kłamała.
Cofnijmy się w  czasie...
_MG_3583.jpg

rozciąganie wyobraźni, proces projektowy z Design Thinking i wizyty studyjne u Partnerów Biznesowych

Uczestnicy i uczestniczki obozu przez pięć dni rozciągali swoje wyobraźnie, stopniowo i metodycznie zagłębiając się w kreatywności oraz pogłębiając wiedzę na temat procesu projektowania rozwiązań.

Tylko na tym obozie choreg, młaka i wychuchol przeobraziły się odpowiednio w najwyższe zgromadzenie rady sześciu starców w feudalnej Islandii, kamienną postać z bajki – Makę – z mokrą kulką w łapkach oraz w obrotowy przyrząd kuchenny złożony z kilku chochel. Tylko tutaj pojawił się człowiek z kartonu, tylko tu powstawały świetne propozycje produktów i usług dla różnych grup odbiorców według metody Design Thinking, którą uczestnikom i uczestniczkom przedstawiły ekspertki: Agata Ciesielska ze Strefy Startup PPNT i Iga Kopeć z Business Thinking Iga Kopeć.

To wszystko i jeszcze dużo, dużo więcej (łącznie z szyciem maskotki obozowej czy wizytami studyjnymi) miało przygotować naszą młodzież do stworzenia innowacji, czyli rozwiązań wyzwań biznesowych przekazanych przez partnerów obozu (Intel, InvestGDA i Gdański Ogród Zoologiczny, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku) podczas innovatonu zaprojektowanego przez Agnieszkę Płoskę – ekspertkę w zakresie tworzenia oraz finansowania projektów biznesowych.  

innovaton – maraton projektowania innowacji

Na podstawie listy mocnych stron, zainteresowań i decyzji uczestniczek i uczestników oraz wylosowanych wyzwań biznesowych powstało 5 interdyscyplinarnych zespołów projektowych: ANALITYCY INTELA, PRIMERO CINCO, LIBRA, BRAK_POMYSŁU, CHOREG. Każdy zespół wylosował jedno wyzwanie biznesowe, którego rozwiązanie opracowywał podczas dwudniowego innovatonu – maratonu projektowania rozwiązań (=innowacji).

Lista wyzwań biznesowych dla poszczególnych zespołów kształtowała się następująco:

01

WYZWANIE OD INTELA:

Jak zachęcić ludzi do bycia bardziej eko i wykorzystać potencjał branży IT, sztucznej inteligencji, automatów i robotów? – zespół ANALITYCY INTELA

02

WYZWANIE OD INVESTGDA ORAZ GDAŃSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO:

Po co nam dzisiaj zoo? – zespół PRIMERO CINCO

03

WYZWANIE OD INVESTGDA ORAZ GDAŃSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO: 

Jak można byłoby poszerzyć i uatrakcyjnić wizytę w ogrodzie dla młodych odwiedzających, by oferta spełniała ich oczekiwania i potrzeby adekwatne do zróżnicowanego wieku oraz była dostępna niezależnie od pory roku? – zespół LIBRA

04

WYZWANIE OD INVESTGDA ORAZ GDAŃSKIEGO OGRODU ZOOLOGICZNEGO: 

W jaki sposób zaprojektować dostępność cyfrową dla odwiedzających ZOO (doświadczenie użytkownika XXI wieku)? – zespół BRAK_POMYSŁU 

05

WYZWANIE OD ZAKŁADU UTYLIZACYJNEGO: 
W jaki sposób zachęcić mieszkańców, żeby oddawali odpady do Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych (PSZOK-u) i jak usprawnić ten proces na terenie zakładu? – zespół CHOREG

„Najfajniejszy był moment wymyślania rozwiązania – to uczucie, w którym kiedy jedna osoba z zespołu mówi o swoim pomyśle, ty łączysz kropki w głowie  i nagle powstaje kolejny pomysł (…) Były też momenty zawahania, kiedy zastanawialiśmy się, czy to na pewno jest dobry pomysł, czy to się uda. Ale już po omówieniu, po prezentacji poczuliśmy,  że to wyszło dobrze – byliśmy dumni z siebie”
KS_03036.jpg

zespół PRIMERO CINCO

KS_03140.jpg
„Dużo dało [nam] to, że myśleliśmy o projekcie poza [obozem] Innovation Camp – że wracaliśmy do domu i cały czas pomysł był zagnieżdżony w naszych głowach. Tak naprawdę wracając do domu tramwajem, Tymon z Maćkiem wpadli na pomysł rozwiązania problemu, a my zaufaliśmy ich pomysłowi i od początku pracowaliśmy na 100%”

zespół CHOREG

„Padł pomysł, żeby zrobić ścieżki sensoryczne pełne różnych tekstur po to, by dziecko mogło znaleźć taką, która jest dla niego najprzyjemniejsza, i żeby kiedy poczuje się przytłoczone, znalazło bezpieczną przestrzeń [ang. safe space]”

zespół LIBRA

KS_02819.jpg

warsztaty z pitchingu i konkurs prezentacji 

Młodzi innowatorzy i innowatorki przedstawiali prototypy rozwiązań oraz opowiadali o swoich innowacjach podczas konkursu prezentacji. W jury zasiedli przedstawiciele partnerów biznesowych, zaproszeni eksperci, jak również przedstawiciel Zarządu Inkubatora Starter.

Do konkursu prezentacji uczestników i uczestniczki przygotowały warsztaty z pitchingu (prezentacji biznesowych), które poprowadził ekspert z zakresu komunikacji biznesu i doświadczony praktyk, Jarosław Łojewski z Fundacji Dobra Porażka, oraz sesje mentoringowe z mentorkami: Ewą Ropelą, managerką zespołu startupów w Inkubatorze Starter, i Agatą Ciesielską z PPNT, prowadzącą warsztaty z Design Thinking podczas obozu.

wielka gala finałowa

Uroczyste zakończenie obozu wraz z ogłoszeniem wyników odbyło się podczas wielkiej gali finałowej w klimatycznej przestrzeni Echo Sfera w gdańskiej Galerii Metropolia. W pięciu kategoriach głos decydujący miało jury, szóstą nagrodę przyznała natomiast publiczność. 

Oto laureaci i laureatki obozu przedsiębiorczego
Innovation Camp by STARTER 2022:

MISTRZOWIE
I MISTRZYNIE

OBOZU

ZESPÓŁ
CHOREG

MISTRZOWSKA PRECYZJA

ZESPÓŁ 

PRIMERO CINCO

MISTRZOWSKIE MYŚLENIE
O PRZYSZŁOŚCI

ZESPÓŁ BRAK_POMYSŁU

MISTRZOWSKO SPOŁECZNIE

ZESPÓŁ

ANALITYCY INTELA

 

MISTRZOWSKA

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

ZESPÓŁ

LIBRA

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

ZESPÓŁ

CHOREG

backstage, czyli podziękowania i urywki zza kulis

Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim Uczestnikom i Uczestniczkom obozu, ich rodzicom, a także Miastu Gdańsk, które sfinansowało obóz, partnerom biznesowym obozu (Intelowi, InvestGDA, Gdańskiemu Ogrodowi Zoologicznemu oraz Zakładowi Utylizacyjnemu w Gdańsku), ekspertom i ekspertkom zaangażowanym w część merytoryczną obozu: Agnieszce Płoskiej, Idze Kopeć, Agacie Ciesielskiej, Jarosławowi Łojewskiemu i Ewie Ropeli, kadrze opiekuńczo-wychowawczej: Ewie Krzysiak i Marcinowi Turbiarzowi, jak również Młodzieżowej Radzie Startera i jej opiekunowi – Alicji Świtlik. 

Dziękujemy za Wasz udział w obozie i za Wasze ogromne zaangażowanie! 

Zespół Edu Startera wraz z koordynator obozu, Joanną Łaszcz

[tymczasem urywki zza kulis]

Innovation Camp_prezentacja.png
bottom of page